Ce este oțelul inoxidabil 1.4542? Un ghid pentru 17-4 PH (UNS S17400)
Mar 17, 2026
Lăsaţi un mesaj
1.4542 oțel inoxidabil - denumirea EN pentru 17-4 PH, grad 630, UNS S17400 - ocupă o poziție unică în familia oțelului inoxidabil. Oferă rezistența unui oțel martensitic întărit împreună cu o rezistență la coroziune apropiată de cea a austeniticului 304 și poate fi prelucrat moale și învechit dur în aceeași componentă. Aceste caracteristici îl fac gradul implicit de întărire prin precipitare pentru aplicații aerospațiale, chimice, petrol și gaze și medicale. Acest articol explică ce înseamnă denumirile, ce necesită standardul și modul în care tratamentul termic controlează proprietățile finale.
1. Denumire și echivalente
| Standard | Desemnare |
|---|---|
| EN (Europa) | 1.4542 / X5CrNiCuNb16-4 (EN 10088-1) |
| ASTM / AISI (SUA) | Gradul 630, 17-4 PH, UNS S17400 (ASTM A564, A693, A705) |
| JIS (Japonia) | SUS630 (JIS G4303, G4304) |
| GB (China) | 05Cr17Ni4Cu4Nb (GB/T 1220) |
Denumirea EN oțel X5CrNiCuNb16-4 arată: X=oțel aliat înalt-, 5=nominal 0,05 % carbon, CrNiCuNb=crom, nichel, cupru și aliaje de niobiu, 16-4=16 % crom, 4 % nichel. Adaosurile de cupru și niobiu sunt elementele de întărire prin precipitare.
2. Compoziție chimică (ASTM A564 / A693 Tip 630)
| Element (% în greutate | Min | Max |
|---|---|---|
| Carbon | - | 0.07 |
| Mangan | - | 1.00 |
| Siliciu | - | 1.00 |
| Fosfor | - | 0.040 |
| Sulf | - | 0.030 |
| Crom | 15.0 | 17.5 |
| Nichel | 3.0 | 5.0 |
| Cupru | 3.0 | 5.0 |
| Niobiu + Tantal | 0.15 | 0.45 |
Cuprul este elementul cheie de întărire-precipitării: particulele fine-bogate de cupru se formează în timpul îmbătrânirii și întăresc matricea martensitică. Niobiul rafinează structura și contribuie la rezistență. Carbonul este menținut la un nivel scăzut (mai puțin sau egal cu 0,07 %), astfel încât materialul poate fi sudat cu precauții rezonabile și rămâne dur după întărire.
3. Condiții de tratament termic și proprietăți mecanice
17-4 PH este furnizat în starea A (soluție recoaptă) și întărit prin îmbătrânire. Tabelul enumeră proprietățile minime cerute de ASTM A564 pentru cele mai comune condiții.
| Stare | Tratament termic | Rezistența la tracțiune (min), MPa | Limita de curgere 0,2% (min), MPa | Alungire (min), % | Duritate |
|---|---|---|---|---|---|
| A (soluție recoaptă) | 1040 ± 15 grade, rece la 32 de grade sau mai jos | nespecificat (de obicei ≈ 900–1000) | nu este specificat | nu este specificat | ≈ 30–33 HRC tipic |
| H900 | 480 ± 6 grade, 1 h, aer rece | 1310 | 1170 | 10 | Mai mare sau egal cu 40 HRC (tipic ≈ 44) |
| H1025 | 550 ± 6 grade, 4 h, aer rece | 1070 | 1000 | 12 | Mai mare sau egal cu 35 HRC (tipic ≈ 38) |
| H1150 | 620 ± 6 grade, 4 h, aer rece | 930 | 725 | 16 | Mai mare sau egal cu 28 HRC (tipic ≈ 31) |
Mecanismul în doi-etape este simplu: recoacere cu soluție la aproximativ 1040 de grade dizolvă toate elementele de aliere și produce martensită moale, cu-rezistență scăzută la răcire; îmbătrânirea la 480–620 de grade, apoi precipită particule bogate în cupru-care cresc dramatic rezistența și duritatea. Temperaturile mai ridicate de îmbătrânire (H1150) sacrifică o anumită rezistență pentru o mai bună duritate și rezistență la coroziune la stres-. Pentru duritate maximă, este utilizat H1150M (un ciclu modificat de 620 de grade).
4. Caracteristici cheie
Raport mare rezistență-la-greutate:H900 oferă o rezistență la tracțiune de peste 1300 MPa, aproximativ dublu față de 304, permițând modele ușoare în mașinile aerospațiale și-de înaltă performanță.
Rezistență la coroziune comparabilă cu 304:adecvat pentru atmosferă, apă dulce și servicii chimice blânde; nu este destinat imersiei marine fără protecție.
Prelucrabilitate în stare moale:Condiția A mașinează similar cu 304, permițând prelucrarea completă înainte de etapa finală de îmbătrânire, după care modificarea dimensională este minimă (aproximativ 0,0005–0,001 mm/mm în funcție de secțiune).
Raspuns magnetic:nota este magnetică în toate condițiile; nu este potrivit acolo unde este necesar un comportament ne-magnetic.
5. Aplicații
Aerospațial:Componentele trenului de aterizare-, fitingurile structurale, elementele de fixare, paletele turbinei și arborele.
Chimie și petrochimie:tije de supapă, arbori pompe, rotoare și fitinguri care necesită rezistență plus rezistență moderată la coroziune.
Petrol și gaze:unelte de foraj, componente ale capului puțului și carcase pentru instrumente. Pentru serviciul acru (H₂S), duritatea trebuie să fie limitată conform NACE MR0175/ISO 15156, utilizând de obicei condiții H1150 sau mai mari de îmbătrânire.
Medical:instrumente chirurgicale și dispozitive ortopedice; aliajul este utilizat pe scară largă în componentele implantabile, cum ar fi șuruburile osoase.
Inginerie nucleară și generală:arcuri, arbori și elemente de fixare{0}}de înaltă rezistență.
6. Considerații privind prelucrarea și sudarea
Mașină în starea A pentru cea mai lungă durată de viață a sculei; după îmbătrânire până la H900, prelucrarea este abrazivă și necesită scule din carbură sau acoperite.
Sudarea este posibilă cu umplutură de 17-4 PH potrivită; zona de sudură trebuie să fie re-recoacetă în soluție-și re-învechită dacă este necesară o rezistență maximă, deoarece martensita sudată este tare și fragilă.
Pentru service peste aproximativ 300 de grade, rezistența scade și apare supraîmbătrânirea; 17-4 PH nu este un material fluent la temperatură înaltă.
Întrebări frecvente
Ce înseamnă 17-4 PH?
17 % crom, 4 % nichel, PH=întărire prin precipitare. Numele descrie compoziția și mecanismul de întărire; acelasi material este 1.4542, grad 630, UNS S17400 sau SUS630 in functie de sistemul standard.
Care este diferența dintre 1,4542 și 1,4568 (17-7 PH)?
1,4568 (631, UNS S17700) este un grad de întărire prin precipitare semi-austenitică- cu 17 % Cr, 7 % Ni și 1 % Al. 1.4542 oferă rezistență la vârf puțin mai mică, dar tenacitate și prelucrabilitate mai bune; 631 oferă o rezistență mai mare sub formă de foaie/arcuri și o rezistență criogenică mai bună. 1.4542 este cea mai comună și mai versatilă dintre cele două.
Care tratament termic oferă cea mai mare rezistență?
H900 (480 grade, 1 h): tracțiune minimă 1310 MPa, randament 1170 MPa, duritate mai mare sau egală cu 40 HRC. Este alegerea standard pentru piese-critice de rezistență, unde cerințele de duritate sunt moderate.
Este 17-4 PH potrivit pentru serviciul acru?
Doar în condiții de depășire a vârstă. NACE MR0175/ISO 15156 permite 17-4 PH pentru mediile acide când duritatea este limitată (de obicei, mai mică sau egală cu 33 HRC pentru majoritatea aplicațiilor), ceea ce corespunde cu H1150 sau temperaturi de îmbătrânire mai mari.
Se poate suda 17-4 PH?
Da, cu material de umplutură potrivit, dar îmbinarea trebuie să fie recoacetă și îmbătrânită după sudare pentru a restabili rezistența. Sudarea fără post{1}}tratament lasă martensită fragilă necălită în zona afectată de căldură-.
Este 1.4542 magnetic?
Da. Structura martensitică este magnetică în condiții de recoacere și de îmbătrânire. Acolo unde comportamentul ne-magnetic este obligatoriu (de exemplu anumite carcase pentru instrumente), trebuie utilizate în schimb clasele austenitice.
Trimite anchetă






