Placă din oțel inoxidabil 310S de înaltă-performanță la temperatură
Apr 01, 2026
Lăsaţi un mesaj
Ce este placa din oțel inoxidabil 310S?
Placă și tablă din oțel inoxidabil 310S(UNS S31008 / EN 1.4845) este un oțel inoxidabil austenitic înalt aliat, conceput special pentru funcționare la temperaturi ridicate de până la 1100 de grade (2012 grade F) în medii de operare continuă. Conținând niveluri ridicate de crom (24,0%–26,0%) și nichel (19,0%–22,0%), gradul 310S oferă rezistență superioară la oxidare, rezistență ridicată la fluaj termic și imunitate excelentă la ciclul termic și oboseală. Este specificat pe scară largă în echipamentele de tratare termică, cuptoare industriale, sisteme de cazane electrice și cracare petrochimice.

Care sunt clasele echivalente pentru placa din oțel inoxidabil 310S?
Statele Unite ale Americii (ASTM / ASME):ASTM A240 / ASME SA240 grad 310S (UNS S31008)
Europa (EN / DIN):EN 10028-7 / EN 10088-2 Gradul 1.4845 (X8CrNi25-21)
Japonia (JIS):JIS G4304 / JIS G4305 Grad SUS310S
China (GB):GB/T 24511 / GB/T 4237 Clasa 06Cr25Ni20
Care este diferența dintre oțelul inoxidabil de gradul 310 și 310S?
Diferența principală dintre oțelul inoxidabil de gradul 310 și gradul 310S constă în conținutul de carbon. Gradul 310S (UNS S31008 / EN 1.4845) are un conținut maxim de carbon mai scăzut (C mai mic sau egal cu 0,08%), în timp ce oțelul inoxidabil standard de grad 310 (UNS S31000) permite un conținut maxim de carbon mai mare (C mai mic sau egal cu 0,25%).
Scăderea conținutului de carbon minimizează precipitarea carburii de crom în timpul sudării și expunerea prelungită la temperaturi ridicate; în consecință, gradul 310S este de obicei preferat pentru componentele sudate destinate serviciului la temperatură înaltă-în care tratamentul termic post-sudare este dificil de efectuat.
Placă din oțel inoxidabil 310S Compoziție chimică
310S este versiunea cu conținut scăzut de carbon-a oțelului inoxidabil de grad 310 (UNS S31008 / EN 1.4845). Conținutul redus de carbon (C Mai mic sau egal cu 0,08%) minimizează precipitarea carburii de crom în timpul sudării și expunerea prelungită la temperaturi de sensibilizare (425–850 de grade ), îmbunătățind rezistența la coroziune intergranulară, menținând în același timp o rezistență excelentă la temperatură ridicată-.
| Element (% în greutate | 310S (UNS S31008 / EN 1.4845) | Gradul 310 (UNS S31000) |
|---|---|---|
| Crom (Cr) | 24.00–26.00% | 24.00–26.00% |
| Nichel (Ni) | 19.00–22.00% | 19.00–22.00% |
| Siliciu (Si) | Mai mic sau egal cu 1,50% | Mai mic sau egal cu 1,50% |
| Carbon (C) | Mai mic sau egal cu 0,08% | Mai mic sau egal cu 0,25% |
| Mangan (Mn) | Mai mic sau egal cu 2,00% | Mai mic sau egal cu 2,00% |
| Fosfor (P) | Mai mic sau egal cu 0,045% | Mai mic sau egal cu 0,045% |
| sulf (S) | Mai mic sau egal cu 0,030% | Mai mic sau egal cu 0,030% |
Placă din oțel inoxidabil 310S Proprietăți mecanice
310S menține o stabilitate mecanică excelentă și rezistență la oxidare în medii cu temperatură înaltă-în care oțelurile inoxidabile convenționale, cum ar fi 304 și 316, pot suferi deformare accelerată, deformare prin fluaj și pierdere de rezistență.
| Proprietate | Temperatura camerei (20 grade) | Temperatură ridicată (800 grade) | Temperatură ridicată (1000 de grade) |
|---|---|---|---|
| Rezistența la tracțiune (Rm) | Mai mare sau egal cu 515 MPa (mai mare sau egal cu 75 ksi) | Aproximativ . 220 MPa | Aproximativ . 85 MPa |
| Limita de curgere (Rp0,2) | Mai mare sau egal cu 205 MPa (mai mare sau egal cu 30 ksi) | Aproximativ . 110 MPa | Aproximativ . 35 MPa |
| Alungire (A5) | Mai mare sau egal cu 40% | Mai mare sau egal cu 45% | Mai mare sau egal cu 50% |
| Temperatura maximă de serviciu continuu | - | 1100 grade (2012 grade F) | Atmosferă oxidantă |
| Temperatura maximă de serviciu intermitentă | - | 1035 grade (1895 grade F) | Potrivit pentru condiții de încălzire ciclică |
Placi din otel inoxidabil 310S Dimensiuni
Plăcile din oțel inoxidabil 310S sunt disponibile atât în condiții de laminat-la rece, cât și de laminat-la cald, în funcție de cerințele de grosime și de nevoile aplicației.
| Tip de produs | Interval de grosime | Lățimea standard | Lungime maximă |
|---|---|---|---|
| Foaie laminată la rece 310S | 0,5 mm – 3,0 mm | 1000 mm / 1219 mm / 1500 mm | Lungime personalizată disponibilă |
| Placă laminată la cald 310S | 3,0 mm – 100 mm | 1500 mm / 2000 mm / 2500 mm | Până la 12000 mm |
Avantajele tablei de oțel inoxidabil 310S
| Factorul de performanță | Capacitate 310S |
|---|---|
| Rezistenta la oxidare | Rezistență excelentă până la aproximativ 1100 de grade |
| Rezistenta la cicluri termice | Menține duritatea în timpul ciclurilor repetate de încălzire și răcire |
| Rezistenta la carburare | Mai bine decât 304/316 datorită conținutului mai mare de Cr și Ni |
| Rezistența la atmosferă la sulf | Performanță bună în medii industriale-înalte |
310S vs. 309S vs. AISI 314:diferențe cheie
| Criterii | 310S (UNS S31008 / EN 1.4845) | 309S (UNS S30908 / EN 1.4833) | EN 1.4841 (AISI 314) |
|---|---|---|---|
| Standardul principal | ASTM A240 / A312 / A213 | ASTM A240 / A312 | EN 10088 / echivalent ASTM |
| Crom (Cr) | 24.0–26.0% | 22.0–24.0% | 24.0–26.0% |
| Nichel (Ni) | 19.0–22.0% | 12.0–15.0% | 19.0–22.0% |
| Siliciu (Si) | Mai mic sau egal cu 1,50% | Mai mic sau egal cu 1,00% | 1.50–2.50% |
| Temperatura maximă de serviciu continuu | 1100 grade (2012 grade F) | 1000 de grade (1832 de grade F) | 1150 grade (2102 grade F) |
Plăci din oțel inoxidabil 310S și 314: Cum să alegi?
| Condiția de aplicare | Gradul recomandat | Motiv |
|---|---|---|
| Funcționare continuă în jur de 1000–1100 de grade | 310S | Cel mai bun echilibru între rezistența la oxidare, sudabilitate și cost |
| Oxidare extremă peste 1100 de grade | EN 1.4841 (AISI 314) | Conținutul mai mare de siliciu îmbunătățește stabilitatea calcarului de oxid |
| Serviciu cu temperatură{0}}înaltă moderată sub 1000 de grade | 309S | Cost mai mic cu rezistență la căldură fiabilă |
| Structuri de sudare care necesită rezistență la coroziune | 310S | Carbon scăzut reduce riscul de sensibilizare |
Placă din oțel inoxidabil 310S Aplicații industriale
Ingineria cuptoarelor industriale: căptușeli, mufe, retorte, coșuri pentru tratament termic, benzi transportoare și capace de recoacere.
Energie termică și cazane: deflectoare pentru cazan, componente pentru combustie cu pat fluidizat, suporturi de suflare de funingine și ancore refractare.
Prelucrare petrochimică și chimică: cracare termice cu hidrocarburi, regeneratoare de catalizator, stive și schimbătoare de căldură de-înaltă temperatură.
Sisteme de ciment și cuptoare: inele de vârf ale cuptorului, țevi pentru arzător, grătare de răcire și plăci de jgheab de alimentare.
Pentru a vă ajuta să determinați specificațiile materialelor adecvate sau planul de achiziții pentru proiectul dvs.,
ai putea te rog sa oferi urmatoarele informatii?
Care sunt temperaturile de funcționare și condițiile de mediu implicate în aplicația dvs. (de exemplu, temperatură ridicată continuă, cicluri termice sau expunere la substanțe chimice)?
Ce grosime și dimensiuni ai tablei aveți nevoie?
Pentru a se asigura că echipamentele supuse la stres termic ridicat îndeplinesc standardele de siguranță și oferă o durată de viață lungă, GNEE implementează următoarele măsuri de asigurare a calității/control al calității (QA/QC):
La-PMI (Positive Material Identification) pe amplasament: după livrarea materialului și înainte de tăiere sau fabricare, echipament XRF portabil este utilizat pentru a verifica dacă compoziția chimică a materialului respectă specificațiile.


Furnizarea certificatelor de testare a materialelor EN 10204 3.1: Acestea confirmă temperatura de recoacere a soluției (mai mare sau egală cu 1040 de grade, urmată de răcire rapidă) pentru a asigura o microstructură austenitică complet recristalizată, fără fragilizare în fază Sigma.

Finisarea suprafeței și toleranțe de tăiere: Finisajul fără . 1 (laminat la cald, recoacet și decapat) este specificat pentru plăcile structurale grele, în timp ce finisajele 2B sau BA sunt specificate pentru plăcile subțiri de precizie. Standardele de toleranță pentru tăierea cu laser, cu jet de apă sau cu plasmă sunt stabilite pe baza cerințelor de asamblare.
FAQ
Î: Placa din oțel inoxidabil 310S este potrivită pentru reducerea sau atmosferele de gaz cu conținut de sulf-?
Oțelul inoxidabil 310S oferă o rezistență excelentă la oxidare în atmosfere oxidante până la aproximativ 1100 de grade (2012 grade F). Cu toate acestea, performanța sa poate scădea în medii puternic reducătoare care conțin niveluri ridicate de compuși cu sulf, cum ar fi H₂S.
Deoarece 310S conține un conținut ridicat de nichel (Ni: 19–22%), expunerea la gaze reducătoare bogate în sulf-la temperaturi ridicate poate duce la formarea de faze de sulfură de nichel cu punct de topire scăzut-, care pot provoca coroziune accelerată.
Î: Ce consumabile de sudură sunt recomandate pentru îmbinarea plăcilor din oțel inoxidabil 310S?
Pentru sudarea plăcilor din oțel inoxidabil 310S, se recomandă în mod obișnuit metale de umplutură-potrivite sau compatibile:
| Aplicație de sudare | Metal de umplutură recomandat |
|---|---|
| Imbinari din otel inoxidabil de la 310S la 310S | AWS ER310 / E310 |
| 310S sudat la oțel carbon sau la oțel-scăzut aliat | AWS ER309L / E309L |
| Componente pentru cuptor cu temperatură înaltă{0} | ER310 sau metale de umplutură nichel-crom echivalente |
Î: Poate oțelul inoxidabil 310S să experimenteze fragilizare în fază sigma în timpul serviciului pe termen lung la temperatură înaltă?
Da. Ca și alte oțeluri inoxidabile austenitice cu conținut ridicat de-crom, 310S poate precipita faza Sigma (Σ) în timpul serviciului prelungit în intervalul de temperatură de aproximativ 600 grade –900 grade (1110 grade F–1650 grade F).
Pentru componentele care necesită restabilirea ductilității după service, recoacere cu soluție la aproximativ 1050 grade –1100 grade (1922 grade F–2012 grade F) poate dizolva faza Sigma, restabilind astfel microstructura austenitică.
Trimite anchetă






